کرج - میدان شهدا - انتهای خیابان مانی - ساختمان توانگر - طبقه دوم
 • تلفن تماس 02632225448

 • آدرس ایمیل

راهنمای جامع برای تحقیق کلمات کلیدی در سئو

راهنمای جامع برای تحقیق کلمات کلیدی در سئو

تحقیق کلمات کلیدی (keyword research) به عنوان پایه ای برای سئو سایت شناخته شده است، با این وجود ممکن است برخی از افراد به آسانی در میان صحبت های دنیای سئوی امروز مانند محتوا و سیگنال های اجتماعی، آن را فراموش کنند.

اغراق نخواهیم کرد، اگر بگوییم بدون وجود کلمات کلیدی چیزی مانند سئو وجود ندارد.

در واقع کلمات کلیدی برای کمپین های سئو مانند یک کلید هستند. این کلمات به شما می گویند به کجا بروید و آیا پیشرفت می کنید یا خیر. علاوه بر این ها کلمات کلیدی در تشخیص افکار، ترس و خواسته های بازار هدف (target market) به شما کمک می کنند.

در اصل تحقیق کلمات کلیدی، فقط تحقیق بازار برای قرن ۲۱ است.

برای بهره مندی از کلمات کلیدی ابتدا نیاز دارید که بدانید چطور آنها را پیدا ( و استفاده) کنید

اگر این توانایی و هنر را داشته باشید، که برای کسب و کار خود کلمات کلیدی عالی را پیدا کنید، در این صورت نه تنها از ترافیک زیادی در موتورهای جست و جو بهره مند خواهید شد، بلکه نسبت به رقبای خود مشتری های بیشتری را جذب می کنید.

علیرغم اهمیت انتخاب کلمه کلیدی، بسیاری از افراد فرآیند تحقیق کلمه کلیدی را طبق سه مرحله زیر انجام می دهند:

 • چند کلمه کلیدی را که ممکن است مشتریان بالقوه جست و جو کنند، به دست می آورند.
 • این کلمات کلیدی را در Google Keyword Planner قرار می دهند.
 • از میان پیشنهادات GKP، یک کلمه کلیدی را براساس حس درونی خود انتخاب می کنند.

امروزه همه چیز درباره انتخاب کلمه کلیدی تغییر کرده است.

در حال حاضر یک راهنمای جامع وجود دارد، این راهنمای جامع به شما نشان می دهد، دقیقاً چگونه کلمات و عبارات بازار هدف را که برای جست و جو در وب استفاده می شوند را از طریق آن پیدا کنید.

هنگامی که کلمات کلیدی درست را براساس سئوی صفحه داخلی (on page seo) وب سایت خود انتخاب می کنید، در واقع صفحه خود را در بالای لیست نتایج گوگل می بینید و در نتیجه آن میزان ترافیک، مشتری های بالقوه و فروش وب سایت شما بیشتر می شود.

قبل از این که ابزار تحقیق کلمه کلیدی را بسازید، باید در صنعت خود موضوع های مرتبط (Niche Topics) را مشخص کنید. هنگامی که موضوع های مرتبط را پیدا کردید، می توانید با کلمات کلیدی خریدار (buyer keywords) نامعلوم که رقبای شما درباره آنها چیزی نمی دانند، از آنها سبقت بگیرید.

موضوعات مرتبط Niche Topics: تحقیق کلمه کلیدی از کجا شروع می شود؟

همانطور که قبلا گفتیم اکثر افراد با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند Google Keyword Planner (GKP) فرآیند انتخاب کلمه کلیدی را شروع می کنند.

این یک اشتباه بسیار بزرگ است.

چرا؟ زیرا هنگامی که GKP در جست و جوی کلمات کلیدی مرتبط  و نزدیک است، برخی از کلمات کلیدی جدید ناخوشایند و ترسناک را ارائه می دهد. به مثال زیر توجه کنید، تا این موضوع را بهتر درک کنید:

هنگامی که کلمه بسکتبال را می شنوید به چه چیزی فکر می کنید؟

این که آیا شما طرفدار بسکتبال هستید یا نه فرقی نمی کند، در هر صورت ممکن است برخی از کلمات مانند Free Throw، Lebron James، Dribble، Hoop و NBA به ذهن شما برسند.

اما وقتی کلمه بسکتبال را وارد GKP می کنید…

گوگل کیورد پلنر - کلمات کلیدی گوگل

همانطور که مشاهده می کنید، Google Keyword Planner هیچ کدام از این کلمات مرتبطی که به ذهن شما رسیده است را نمایش نمی دهد.

کلمات کلیدی بسکتبال

در واقع همانطور که مشاهده می کنید، GKP فقط کلمات کلیدی را که به کلید واژه وارد شده بسیار نزدیک هستند، نمایش می دهد.

این کلمات نمایش داده شده توسط GKP به ندرت دقیقاً همان چیزی را که می خواهید بفروشید، به شما نشان می دهند. اغلب برخی از این کلمات کلیدی در بازار سودمند هستند. جای تعجب ندارد، که بسیاری از این کلمات کلیدی در رتبه بندی قرار نداشته باشند.

البته منظور ما این نیست که شما نباید کلمات کلیدی را که GKP نشان می دهد، هدف قرار دهید. بلکه منظور ما این است که به GKP و یا هر ابزار دیگری تکیه نکنید، تا بتوانید آن چیزی را که در خارج وجود دارد نشان دهید. برای انجام این کار شما نیاز به شناسایی موضوعات مرتبط دارید که در ادامه مطلب درباره آن صحبت می کنیم.

چگونه به سرعت موضوعات مرتبط به کلمات کلیدی را پیدا کنید

ممکن است تعجب کنید:

موضوع مرتبط (Niche Topic) دقیقاً چیست؟

موضوع مرتبط در واقع موضوعی است، که مشتری هدف شما به آن علاقه مند است.

به عبارت دیگر موضوع مرتبط یک کلمه کلیدی خاص نیست، بلکه یک موضوع وسیع است.

در این متن به شما دقیقاً چگونگی استخراج کلید واژه ها از موضوعات مرتبط را توضیح خواهیم داد.

به عنوان مثال می گوییم شما کسب و کار فروش حلقه های بسکتبال را شروع کرده اید.

همانطور که قبلاً بیان کردیم، GKP نسبتا بی استفاده است، اما کلمات کلیدی مرتبط و بسیار نزدیک به کلید واژه جست وجو شده را به شما پیشنهاد می دهد.

کلمات کلیدی پیشنهادی مرتبط به جستجو بسکتبال

در حالی که ممکن است، برخی از این کلمات کلیدی برای کسب و کار شما مناسب باشد. تعداد زیادی از این کلمات رقابت کمتری دارند و فقط دارای سود آوری هستند.

متاسفانه می توان گفت این نوع کلمات واقعا به سختی پیدا می شوند.

به نظر من شروع کردن با موضوع مرتبط، ساده ترین راه برای پیدا کردن این نوع کلمات کلیدی استفاده نشده است.

موضوعات مرتبط در واقع از لیست هایی انتخاب می شوند، که مشتری هدف شما به آن فکر می کند.

به عنوان مثال کسی که به خرید حلقه بسکتبال علاقه مند است، ممکن است به دنبال موارد زیر نیز باشد:

 • چگونه می توان یک پرتاب عمودی را بهبود بخشید
 • تغذیه برای ورزشکاران
 • چگونه می توان از طریق دانشکده های تحصیلی استخدام شد
 • چگونه پرتاب آزاد بهتری انجام دهیم
 • نکاتی درباره پرتاب محکم توپ در حلقه بسکتبال

این موضوعات و جست و جوهای منحصر به فرد، در واقع موضوع مرتبط هستند. به عنوان مثال کلمه کلیدی «چگونه پرتاب آزاد بهتری انجام دهیم» بخش از موضوع مرتبط است: پرتاب آزاد.

نیچ مارکتینگ ها معمولا موضوع های مرتبط کوچکی هستند، که به اندازه کافی برای پشتیبانی از وب سایت یا محصولات، بزرگ نیستند.

در حالی که برخی از نیچ مارکتینگ ها شما را با ۱۰ یا تعداد بیشتری از کلمات کلیدی به دام می اندازند، و بیش از ۲ تا ۵ کلمه کلیدی با حجم جست و جو و هدف تجاری را در اختیار شما قرار می دهند، تا صفحات خود را بهینه سازی کنید.

اما هنگامی که این کلمات را با هم ترکیب می کنید، متوجه می شوید که کلمات کلیدی کم رقابت بیشتری برای کار خود دارید.

همانطور که گفتیم موضوعات مرتبط، پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی برای کسب و کار را برای شما آسان می کنند.

خب چگونه این کار را انجام دهید:

ایجاد اولین لیست موضوع مرتبط

هدف از ایجاد لیست موضوع مرتبط با کلمه کلیدی، این است که یک نقشه از موضوعاتی که مشتریان هدف شما در گوگل جست و جو می کنند، را طراحی کنید. Google Doc یا فایل متنی ساده همه آن چیزی است، که شما برای این کار به آن احتیاج دارید.

شما باید بتوانید حداقل چند نیچ مارکتینگ متفاوت را در ذهن خود بیاورید، که برای پیدا کردن برخی کلمات کلیدی مناسب کافی هستند.

در اینجا یک نمونه لیست از موضوع نیچ از سایت حلقه بستکتبال وجود دارد:

چطور پرتاب سه امیتازی داشته باشید

پرتاب دریبل

تغذیه ورزشکاران

ارتقاء پرش عمودی

کفش های بسکتبال

در ادامه چند استراتژی ساده برای پیدا کردن نکات بیشتر درباره موضوع مرتبط اشاره می کنیم:

 • اشخاص خریدار

استفاده از شخص خریدار یک روش فوق العاده ساده برای شناسایی موضوع مرتبط است، که مشتریان بالقوه به آن توجه می کنند. در واقع شما با شناسایی موضوعات مرتبط می توانید به راحتی کلمات کلیدی را که مشتریان بالقوه آنها را جست و جو می کنند، پیدا کنید.

برای تحقیق کلمات کلیدی باید بر روی اطلاعات زیر درباره مخاطبین هدف خود تمرکز کنید:

 • جنسیت
 • سن
 • درآمد تقریبی
 • سرگرمی ها و منافع
 • کارهایی که انجام می دهند (حرفه ای و شخصی).

بسته به حرفه و کسب و کار خود ممکن است چند شخص خریدار مختلف داشته باشید.

به عنوان مثال درباره فروش حلقه بسکتبال ممکن است مشتری های شما (اشخاص خریدار) بازیکنان بسکتبال، والدین آنها و تمام کسانی که به نحوی این محصولات را از شما خریداری می کنند، باشند.

به نظر من بهترین شیوه برای تشخیص هدف اشخاص خریدار این است که یک اسلاید پاورپوینت ایجاد کنید:

شخص خریدار بسکتبال
 • انجمن ها

انجمن ها مانند گروه های کانونی زنده به صورت ۲۴ ساعته در تمام ۷ روز هفته در اختیار شما قرار دارند. برای پیدا کردن انجمن هایی که از مخاطبین مورد نظر شما هستند، از گوگل می توانید استفاده کنید. از بحث های این انجمن های می توانید به عنوان موضوع مرتبط استفاده کنید.

 • فهرست ویکی پدیا

در ویکی پدیا می توانید خلاصه ای از موضوعی را که توسط هزاران نفر از کارشناسان دسته بندی شده است، به راحتی پیدا کنید. از آنها می توانید برای پیدا کردن موضوعات مرتبط استفاده کنید. برای این کار ابتدا ویکی پدیا را باز کنید و کلمه کلیدی را تایپ کرده، سپس بخش محتویات صفحه را دنبال کنید. بر روی برخی از لینک های داخلی صفحه کلیک کنید، تا موضوعات نزدیک به نوشته خود را بیابید.

 فهرست کلمات و موضوعات مرتبط ویکی پدیا

بخشبندی موضوعات مرتبط ویکیپدیا
 • Reddit (ردیت)

از طریق انجمن محبوب ردیت می توانید موضوعات مورد علاقه مخاطبین خود را پیدا کنید. بنابراین بهتر است به ردیت سر بزنید و یک موضوع وسیع را که مخاطبان هدف شما آن را دنبال می کنند، انتخاب کنید.

کلمات کلیدی سر، بدن و دم طولانی

اکنون  که یک گروه بزرگ از موضوعات مرتبط را شناسایی کرده اید، وقت آن رسیده است که برخی از کلمات کلیدی را پیدا کنید.

اکثر افراد در جست و جوگرها کلمات کلیدی را به سه دسته اصلی تقسیم می کنند: یک کلمه ای، دو الی سه کلمه ای و طولانی

جستجوی یک کلمه ای، دو الی سه کلمه ای و طولانی
 • کلمات کلیدی یک کلمه ای و کوتاه (Head Keywords)

در واقع این کلمات بیشتر دارای یک کلمه هستند، که از حجم جست و جو و رقابت بالایی برخور دار می باشند. این واژه ها برای رقابت زیاد مناسب نیستند. برای مثال کسی که کلمه «بیمه» را جست و جو می کند، با لیست انواع بیمه، تعریف کلمه بیمه، بیمه اتومیبل و … روبه رو می شود.

 • کلمات کلیدی بدنه – دو الی ۳ کلمه ای (Body Keywords)

این نوع کلمات دارای ۲ الی ۳ کلمه هستند و از حجم و جست و جوی مناسبی برخور دار می باشند(حداقل ۲۰۰ جست و جو در هر ماه). به هر حال از کلمات کلیدی کوتاه دقیق تر هستند. برای مثال کلمه «بیمه عمر» در گروه این کلمات کلیدی قرار می گیرد. رقابت در کلمات کلیدی بدنه از کلمات کلیدی سر کمتر است، اما باز هم رقابتی هستند.

 • کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords)

کلمات کلیدی طولانی بیش از ۴ کلمه هستند و معمولا بسیار خاص هستند. «سفارش کپسول ویتامین D آنلاین» یک نمونه از کلمات کلیدی دم طولانی می باشد. این کلمات وقتی با هم ترکیب می شوند، جست و جوی آنلاین زیادی را کسب می کنند.

به شما پیشنهاد می کنیم کلمات کلیدی بدنه و کلمات کلیدی  طولانی را برای وب سایت و رقابت انتخاب کنید، چرا که میزان رقابت در کلمات کلیدی کوتاه بسیار زیاد است و به همین دلیل ترافیک کمتری را از طریق آنها می توانید، به دست آورید. اگر از کلمات کلیدی طولانی استفاده می کنید، حتما می دانید که این کلمات ممکن است در ماه فقط ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ جست و جو را دریافت کنند. بنابراین برای ایجاد ترافیک بیشتر، بهتر است ده ها و حتی صدها مقاله داشته باشید و در هر یک از آنها یک کلمه کلیدی طولانی را بهینه سازی کنید.

منبع: backlinko.com

Rate this post

نظرات کاربران ۰