کرج - میدان شهدا - انتهای خیابان مانی - ساختمان توانگر - طبقه دوم
 • تلفن تماس 02632225448

 • آدرس ایمیل

سئو داخلی سایت چیست و چرا وب سایت شما به آن نیاز دارد

سئوی داخلی سایت

همانطور که می دانید سئوی داخلی سایت یا همان on-site SEO یکی از عوامل مهم در تعیین رتبه وب سایت شما می باشد. علاوه بر این اگر به خوانایی و مناسب بودن محتوای سایت خود توجه دارید و می خواهید مردم واقعاً وبلاگ شما را بخوانند، سئوی داخلی سایت این کار را برای شما به خوبی انجام می دهد. بنابراین لازم است بدانید چرا سئوی داخلی سایت مهم است و مهم ترین فاکتورهای موثر بر سئوی داخلی سایت خود را بشناسید. در ادامه این مقاله از گروه طراحی سایت رابط وب کرج ارائه دهنده خدمات تخصصی سئو سایت در کرج و تهران قصد داریم درباره این مسائل صحبت کنیم، پس برای کمک به بهینه سازی سایت خود، با ما همراه باشید.

سئوی داخلی سایت چیست

سئوی داخلی سایت که گاهی به آن on-page SEO هم گفته می شود، فرایندی است که بر روی صفحات وب سایت شما عمل بهینه سازی را انجام می دهد، تا وب سایت شما در اولین نتایج موتورهای جست و جو جایگاه خود را پیدا کند و در نتایج آن ثبت شود. سئوی داخلی سایت برای انجام عمل بهینه سازی وب سایت شما آن را بررسی می کند، تا این اطمینان را به شما بدهد، که محتوای داخلی سایت به صورت خاص نوشته شده است و از کلمات کلیدی مشخص و مرتبط با کسب و کار و مخاطبین شما در آن استفاده شده است. همچنین قبل از ادامه این مقاله لازم میدونیم که خدمت شما عرض کنیم که در مقالات دیگر در مورد سئو خارجی صحبت کردیم و در این مقاله فقط در مورد سئو داخلی صحبت میکنیم.

چرا سئوی داخلی سایت مهم است

سئوی داخلی سایت مهم است، به دلیل این که به گوگل و دیگر موتورهای جست و جو می گوید که وب سایت شما وجود دارد و هنگامی که کلمات کلیدی شما در آنها جست و جو می شود، وب سایت شما باید در صفحه اول نتایج موتورهای جست و جو قرار بگیرد. بدون سئوی داخلی وب سایت شما ممکن است در نتایج موتورهای جست و جو جایگاهی نداشته باشد. البته ممکن است زمانی که شما هزاران دلار سرمایه گذاری کرده باشید، وب سایت شما بتواند بدون بهینه سازی داخلی سایت به کشش و یا ترکشن برسد.

اهمیت انجام سئو داخلی سایت

مهم ترین عوامل موثر بر سئوی داخلی سایت

فاکتورها و عواملی مهمی در بهینه سازی سایت و کسب رتبه بالا در نتایج موتورهای جست و جو مانند گوگل تاثیر گذار هستند، در ادامه مطلب به برخی از مهم ترین این عوامل که مربوط به کلمه کلیدی می شوند، به طور مختصر اشاره می کنیم.

 • انتخاب کلمات کلیدی و جای گذاری مناسب آنها

کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی که برای یک صحفه انتخاب می شود، در واقع مهم ترین فاکتور برای بهینه سازی سئو می باشد. بنابراین باید در هنگام انتخاب کلمات کلیدی به چند نکته مهم توجه کرد. کلمات کلیدی باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 • در راستای موضوع صحفه مورد نظر انتخاب شوند
 • به راحتی قابل جست و جو باشند
 • در متن از آن به اندازه مناسب استفاده شود
 • استفاده از آن در متن آسان باشد و بتواند به خوبی کار خود را انجام دهد.
 • بعد از این که کلمات کلیدی مناسب را برای صحفه خود انتخاب کردید، برای این که استفاده از آن نتیجه خوبی برای سایت شما داشته باشد، لازم است از آنها در مکان های مناسب استفاده کرد، به برخی از مکان هایی که باید از کلمات کلیدی در آنها استفاده شود، در زیر اشاره می کنیم:
 • در URLS ها یا نشانی اینترنتی صفحه
 • در عنوان هر صحفه
 • در بدنه متن اصلی
 • در لینک های داخلی و خارجی
 • در توضیحات تصاویر
 • در هدینگ های H1، H2 و …
 • در نام تصاویر
 • در ویژگی Alt تصاویر
 • در توضیحات متا
 • در متن های بولد و ایتالیک
انتخاب کلمات کلیدی در سئو داخلی سایت

استفاده از محتوای مفید و منحصر به فرد

اگر به رتبه وب سایت خود اهمیت می دهید، حتماً به این نکته توجه داشته باشید که نباید متن سایت های دیگر را کپی کنید، علاوه بر این از متن های با طول مناسب و مفید استفاده کنید. اگر به سئوی داخلی سایت خود اهمیت می دهید، به شما توصیه می کنیم، که مقاله های شما حداقل دارای ۵۰۰ الی ۶۰۰ کلمه باشند، البته مقاله های طولانی مثلا مقاله هایی با بیش از ۲۰۰۰ کلمه تمایل بیشتری برای کسب رتبه بهتر در نتایج موتورهای جست و جو دارند. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که اگر از متن های کپی، غیر مفید و کوتاه برای وب سایت خود استفاده کنید، خوانندگان به خوبی متوجه آن می شوند و گوگل شما جریمه را خواهد کرد.

محتوای مفید و منحصر به فرد در سئو داخلی سایت
 • نشانی اینترنتی (URL)

حتما از این که URL شما شامل کلمه کلیدی و یا عبارت کلیدی صفحه می باشد، اطمینان پیدا کنید، به دلیل این که بین رتبه بندی سایت در نتایج موتورهای جست و جو و استفاده از کلمات کلیدی در URL یک رابطه کمی وجود دارد، پس می توان گفت این عامل بر سئوی داخلی سایت بسیار تاثیر گذار است. همیشه سعی کنید از کلمه کلیدی در ابتدای رشته URL استفاده کنید، زیرا این مکان برای گوگل بهترین مکان است چرا که ارزش بیشتری به آن می دهد. سعی کنید برای کمک به بهینه سازی سایت خود از URL توصیفی استفاده کنید، برای درک و پی بردن به اهمیت این موضوع به دو مثال زیر توجه کنید:

اهمیت url بهینه در سئوی داخلی وب سایت

خب قطعاً فقط با نگاه کردن به URL اول به موضوع صفحه پی نخواهید برد، در حالی که با نگاه کردن به URL دوم تا حدی به موضوع صفحه آن پی خواهید برد. از طرفی استفاده از URL توصیفی به شما کمک می کند صفحه خود را در لیست نتایج موتورهای جست و جو ببینید. پس بهتر است از یو آر ال های توصیفی متناسب با موضوع صفحه خود، استفاده کنید.

همچنین سعی کنید از URL های طولانی استفاده نکنید، البته هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد، اما به نظر می رسد استفاده از URLهای خیلی طولانی و کوتاه جالب نمی باشد. علاوه بر این از کلماتی مانند or، the، it و … در URL استفاده نکنید زیرا گوگل معمولاً این کلمات را نادیده می گیرد.

 • برچسب عنوان (Title Tag)

گوگل به برچسب عنوان (متن کوتاهی که در نتایج جست و جوی گوگل به نمایش گذاشته می شود) به مانند یک صفحه نگاه می کند، تا بتواند رابطه آن با عنوان را تعیین کنید. برچسب عنوان یک متا داده بزرگ است که داخل HTML یک صفحه قرار گرفته است و به گوگل نشان می دهد، چه چیزی را در نتایج جست و جو نمایش دهد. در واقع این همان لینکی است که افراد بعد از نتایج جست و جو بر روی آن کلیک می کنند. بنابراین با این توضیحات حتما متوجه اهمیت برچسب عنوان برای افزایش تعداد بازدید کننده های سایت خود شدید، پس لازم است در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم برای بهتر کردن سئوی داخلی سایت خود از کلمات کلیدی در عنوان متا تگ ها استفاده کنید، به دلیل این که می داند چطور موضوع صفحه شما را طبقه بندی کند و آن در لیست نتایج موتورهای جست و جو وارد نماید. در واقع استفاده از کلمات کلیدی در عنوان متا تگ ها یکی از بهترین نشانه هایی است، که می توان به موتورهای جست و جو مانند گوگل بفرسیتد.

اهمیت تگ عنوان در سئو داخلی سایت
 • توضیحات متا

گوگل همیشه توضیحات متا صحفه شما را بررسی می کند، بنابراین لازم است برای بهتر شدن سئوی داخلی سایت خود به آن اهمیت دهید. توضیحات متا باید شامل کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی صفحه شما باشد. توضیحات متا در یک پارگراف کوچک در زیر عنوان در نتایج موتورهای جست و جو برای ترغیب کاربران برای وارد شدن به یک سایت، به نمایش گذاشته می شوند. در واقع توضیحات متا اولین قطعه ای از اطلاعات محتوای سایت شما می باشد، که ببیننده قبل از کلیک بر روی صفحه آن را می بیند.

اهمیت توضیحات متا در سئوی داخلی سایت
 • استفاده مناسب از تگ h1 و تگ h2

از تگ h1 برای عنوان اصلی صفحه و از تگ h2 برای زیر عنوان های صفحه استفاده کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که از کلمه کلیدی علاوه بر عنوان، حداقل یک بار در تگ h2 نیز استفاده کنید.

 • متن Alt تصویر

یکی از عوامل مهم در بهینه سازی داخلی سایت توجه به متن Alt تصویر می باشد. بنابراین اضافه کردن کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی به برچسب Alt تصاویر باعث ارسال یک سیگنال مرتبط با تصاویر به گوگل می شود. در واقع می توان گفت تگ Alt باعث می شود که ببیننده مفهوم و موضوع یک تصویر را درک کند. در هنگام بروز خطا در بارگذاری تصاویر، متن جایگزین تصاویر به ببنندگان در درک تصاویر کمک می کند. برای مشاهده این متن فقط کافی است که مکان نما را بر روی تصاویر حرکت داد. اگر متن Alt به خوبی ساخته شود، به رتبه بندی صفحه و آوردن تصاویر و لینک مربوط به آن در نتایج جست و جو کمک می کند.

اهمیت متن Alt تصویر در سئوی داخلی سایت
 • استفاده از منابع و لینک های داخلی و خارجی

سعی کنید از چند لینک داخلی در صفحه خود برای رفتن به صفحات دیگر وب سایتتان استفاده کنید. این استراتژی بیننده را برای مدت بیشتری در صفحه شما نگاه می دارد و اطلاعات بیشتری را به کاربران ارائه می دهد و در نتیجه باعث بهبود سئوی داخلی سایت می شود. گوگل تعداد کاربرانی را که در صفحه شما باقی مانده اند را نشان می دهد و در نتیجه باعث می شود وب سایت شما بیشتر در معرض دید کاربران قرار بگیرد.

لینک های داخلی و خارجی در بهینه سازی داخلی وب سایت

علاوه بر استفاده از لینک های داخلی از لینک های خارجی در صفحه خود استفاده کنید، این استراتژی علاوه بر طبقه بندی صفحه شما به گوگل سینگال هایی مبنی بر این می فرستد که سایت شما سعی بر ارائه محتوای با کیفیت به بیننده را دارد. می توان گفت استفاده از لینک های داخلی و لینک های خارجی برای شما نقاط معجزه آسایی است، چرا که سایت شما را قابل اعتماد و با کیفیت نشان می دهد.

Rate this post

نظرات کاربران ۰