کرج - میدان شهدا - انتهای خیابان مانی - ساختمان توانگر - طبقه دوم
 • تلفن تماس 02632225448

 • آدرس ایمیل

راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جستجو

راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

 تفاوتی ندارد که شما هزاران کلمه‌ کلیدی را دنبال کنید یا میلیون‌ها کلمه یا حتی بیشتر. فقط با نگاه کردن از سطح بالا به این کلمات کلیدی، اطلاعات زیادی به دست نخواهید آورد. در واقع اصلاً نمی‌توانید انتظار داشته باشید روندها و الگوهایی را که نیاز به بینش و دید عمیق دارند، به سادگی مشاهده کنید. در صورتی که بخواهید با بررسی سطحی به نتیجه برسید، اطلاعات و الگوها را به طور کامل متوجه نمی‌شوید و راه حل ناقصی به دست می‌آورید.

تقسیم بندی هوشمند، کلید ملموس کردن داده های شما است. احتمالاً همین حالا هم برای دسته‌بندی و تقسیم کردن داده‌های خود از STAT استفاده می‌کنید. پس در این مقاله از رابط وب به جای معرفی اولیه‌ی آن، قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه در STAT با روش‌های ساده اما هوشمندانه، دسته‌بندی‌های لازم را انجام دهید، از حجم انبوهی از داده یک آمار قابل درک بسازید و دید و بینش مورد نیاز برای بهبود سایت خود را به دست آورید.

در موارد زیادی مجبور هستید تصمیماتی بگیرید که نیازمند بررسی داده‌های انبوه و در نظر گرفتن تمام جوانب هستند. این مقاله به شما کمک می‌کند با تحلیل و بررسی کامل، تصمیمات خود را درباره‌ی تغییرات احتمالی به درستی اتخاذ کنید.

برای آنکه به شما نشان دهیم از چه حرف میزنیم و چه منظوری داریم، اجازه دهید نگاهی به چند شیوه‌ی موثر بیندازیم که می‌توانیم به کمک آن‌ها یک پروژه‌ی هدف جستجو را راه اندازی کنیم. از پروژه‌های هدف جست و جو می‌توانیم برای کشف اطلاعات و دانسته‌هایی بهره ببریم که برای برقراری ارتباط بهتر با مصرف‌کنندگان به آن نیاز خواهیم داشت. با دانستن هدف جست‍وجوها می‌توانیم محتوای خود را به گونه‌ای مهندسی کنیم که کاربر از ما می‌خواهد.

قبل از اینکه وارد اصل موضوع شویم، چند نکته وجود دارد که باید ذکر کنیم:

۱- انتخاب یک هدف جستجو که مرتبط با شماست.

هدف جستجو، نیروی انگیزشی پشت هر جستجو است. فردی که اقدام به جست‌وجوی یک کلمه در وب و در یک موتور جست‌وجو می‌کند، ممکن است اهداف گوناگونی داشته باشد که به نوع کلمه‌ی نوشته شده و بخشی که در آن جست‌وجو انجام می‌شود دارد. به طور کلی هدف جست‌وجو می‌تواند موارد زیر باشد:

 • اهداف اطلاعاتی: جست‌وجو کننده نیازی را در خود احساس کرده است که به دلیل آن نیاز اقدام به جست‌وجو می‌کند. آن نیاز می‌تواند به دست آوردن اطلاعات درباره‌ی چیزی باشد. گاهی این اطلاعات در جواب یک سوال است و گاهی به عنوان راه‌حلی برای انجام یک کار. اجازه دهید از یک مثال استفاده کنیم. فرض کنید قصد تهیه‌ی یک وسیله‌ی آشپزخانه برای به هم زدن و ساختن نوشیدنی‌ها را داشته باشیم. در اینجا با جست‌وجو به اطلاعات دست می‌یابیم و متوجه می‌شویم به مخلوط کن نیاز داریم. حال می‌خواهیم بدانیم آیا مخلوط کن همان وسیله‌ای است که باید تهیه کنیم؟ با جست‌وجوی نام آن، به اطلاعات بیشتری درباره‌ی عملکرد مخلوط کن و انواع مختلف آن دست می‌یابیم و نیازی که به اطلاعات داشتیم برطرف می‌شود.
 • اهداف تجاری: جستجوگر به یک راه حل یا نیاز قطعی دست پیدا کرده است و می‌خواهد گزینه‌های ممکن را مقایسه کند. چه درباره‌ی خرید یک محصول و چه در هنگام یافتن یک خدمت مانند آموزشگاه‌های زبان. در مثال مخلوط کن جست‌وجو کننده، به جست‌وجوی بهترین مخلوط کن‌های بازار می‌پردازد چرا که می‌داند باید مخلوط کن خریداری کند.
 • اهداف تراکنشی: جستجوگر محدوده‌ی انتخاب خود را تا حد چند مورد از بهترین گزینه‌ها محدود کرده است و در شرف خرید است. در این مرحله، او صرفه‌ی اقتصادی را جست‌وجو می‌کند. مثلاً در مورد مخلوط کن، به دنبال مخلوط‌ کن‌هایی می‌گردد که بتواند هزینه‌ی آن‌ها را تقبل کند. هدف‌های تراکنشی، دو زیر دسته دارند:
 • اهداف محلی: جستجوگر برنامه دارد که نیاز خود را به صورت محلی برطرف کند. برای مثال در شهر یا بعضاً در کشور خود. مثلاً در مورد مخلوط کن شما مخلوط کن‌هایی که در شهر خودتان در دسترس هستند را می‌یابید. یا اگر قصد یافتن یک خدمت را داشته باشید در جست‌وجوی خدماتی هستید که در منطقه‌ی مورد نظر شما هم ارائه می‌شوند.
 • اهداف مسیریابی یا ناوبری: در این حالت جست‌وجو کننده می‌خواهد یک وب‌سایت یا فروشنده‌ی خاص را مد نظر قرار دهد. مثلاً مخلوط کن “فناور” به عنوان یک شرکت فرضی تولیدکننده‌ی مخلوط کن. ما این حالت را در مقاله‌ی خود وارد نمی‌کنیم، چراکه در آن برند از پیش مشخص است و داده گیری بسیار محدود.

مجموعه‌ی کلیدواژه‌هایی که ما بررسی کردیم، یک لیست بزرگ از محصولات خرده‌فروشی بود. از بچه‌گربه‌های ملوس گرفته تا بلندگوهای گران‌قیمت و لوازم بهداشتی و محصولات آرایشی. در این حجم گسترده، طبیعی است که نیاز داشتیم یک روش ساده‌ برای دست یافتن به هدف جستجوی خود بیابیم. بنابراین ما “اصلاح‌کننده‌های کلمات کلیدی” را اضافه کردیم تا هر دسته هدف را مشخص کنیم. جدول زیر، مثالی برای این اصلاح‌کننده‌ها و دسته‌بندی است:

 

محلی

 

تراکنشی

 

تجاری و تبلیغی

 

اطلاعاتی

شیکاگو ارزان مقایسه      *بدون مشخصه*
دالاس قابل تقبل بهترین
    هزینه فرصت‌ها
  تخفیف جدید
  آنلاین
  نظرات
  فروشگاه

اصلاح‌کننده‌هایی که انتخاب می‌کنید و دسته‌بندی هدفی که مد نظر دارید ممکن است متفاوت به نظر برسند و نتوانید بدون دسته‌بندی در نگاه اول تشخیص دهید مربوط به کدامیک هستند؛ بنابراین مهم است قبل از شروع کار همه‌ی آن‌ها را شناسایی کرده و دسته‌ی درست را برای آن‌ها انتخاب کنید. شما نمی‌خواهید کسی که به دنبال قیمت و خرید لباس است به سایتتان که در زمینه‌ی خشک‌شویی فعالیت می‌کند بیاید، در حالی که افرادی را که می‌خواهند یک خشک‌شویی مناسب پیدا کنند را از دست بدهید. باید دقیقاً از برچسب‌ها و کلید واژه‌های درست استفاده کنید و برای این کار دسته‌بندی می‌‌کنیم.

۲- ویژگی‌هایی از SERP را که واقعاً می‌خواهید، شناسایی کنید.

ما بعنوان مجری تخصصی سئو سایت در کرج برای مقاله‌های تحقیقی خود در زمینه‌ی موتورهای جست‌وجو و بهینه‌سازی متن، هر ویژگی‌ای که در موتورهای جست‌وجو وجود داشت را شناسایی و بررسی کرده‌ایم! مطمئناً لازم نیست شما هم همین کار را کنید. چرا که قابلیت‌ها و ویژگی‌های موتورهای جست‌وجو والگوریتم‌هایی که دارند، می‌تواند بسیار پیچیده باشد. برای شما این ویژگی‌ها وجود نخواهند داشت، زیرا شما مقصود مشخصی دارید، از قبل می‌دانید کدام ویژگی‌ها را می‌خواهید هدف بگیرید و چه می‌خواهید و می‌دانید کدام ویژگی‌ها را می‌خواهید مورد شناسایی قرار دهید و چه سؤالاتی را باید پاسخ دهید.

در متن این مقاله، ما تمرکز خود را روی محبوب‌ترین ویژگی‌های SERP گذاشته‌ایم که بیشترین تاثیر را در نتایج جست‌وجو می‌گذارند. به عنوان نمونه‌ای از پروژه‌ی عملی برای موارد استفاده از این روش، بیش از بیست و پنج هزار نمونه‌ی کلید واژه در سایت محبوب آمازون را انتخاب کرده‌ایم.

۳- استفاده از ابزارهای تقسیم‌بندی STAT

راه‌اندازی پروژه در STAT به معنای استفاده از ابزارهای تقسیم‌بندی است. در اینجا یک بازگویی سریع از آنچه ما استفاده کردیم را می‌بینید:

 • برچسب یا تگ استاندارد: بهترین روش برای دسته‌بندی کلمات کلیدی در تم‌های آماری. جستجوی هدف، نام تجاری، نوع محصول یا اصلاح کننده.
 • تگ پویا: مانند یک لیست پخش هوشمند، به طور خودکار کلمات کلیدی را مطابق با معیارهای خاص مانند اندازه جستجو، رتبه و یا ویژگی‌های موتورهای جست‌وجو می‌دهد.
 • مشاهده‌ی داده‌ها: دو تا یا تعداد بیشتری از برچسب‌ها را هم‌زمان بررسی می‌کند، در کنار هم قرار می‌دهد و ارائه می‌کند که در واقع این برچسب‌ها به عنوان یک گروه عمل می‌کنند.

حال که مقداری اطلاعات زمینه‌ای به دست آوردید و می‌دانید قصد داریم دقیقاً از چه حرف بزنیم، به سراغ بخش اصلی مقاله می‌رویم.

از هدف جستجو در سطح بالا برای پیدا کردن فرصت‌هایی که ویژگی‌های SERP در اختیارتان می‌گذارد، استفاده کنید.

ویژگی‌های مختلفی که SERP دارد، فرصت‌ها و امکاناتی را در اختیار ما می‌گذارد که باید آن‌ها را شناسایی کرده و مورد استفاده قرار دهیم. در هر سطح از هدف جستجو، با ایجاد برچسب‌ها، قابلیت‌ها و حقه‌هایی پدیدار می‌شوند که می‌خواهیم آن‌ها را شناسایی کنیم.

اولین گام ما، فیلتر کردن کلمات کلیدی و ایجاد برچسب‌های استاندارد برای هدف جستجویمان است. از قسمت‌های قبلی مقاله به خاطر دارید برچسب‌های استاندارد چه هستند؟ پس از آن، برچسب‌های پویا را برای ردیابی ظاهر شدن ویژگی‌های SERP  در هر گروه هدف مورد بررسی قرار می‌دهیم. گام نهایی ما برای آن که همه چیز را به صورت کاملاً سازمان‌دهی شده نگه داریم آن است که با قرار دادن تگ‌هایمان در مطالب خود با توجه به هدف مورد نظر، بازتاب عملکردشان را مشاهده کنیم.

در اینجا نگاهی به آنچه که در STAT ظاهر می‌شود می‌اندازیم. شما با چنین محیطی مواجه خواهید بود:

راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

چه چیزی را می‌توانیم کشف کنیم؟

تگ‌های استاندارد ما (تگ‌های آبی) نشان می‌دهد که چه تعدادی از کلمات کلیدی در هر دسته‌ی هدف جستجو قرار دارند. مثلاً ۲۹۴۰، تعداد کلمات کلیدی تجاری موجود در میان کل کلمات کلیدی است و ۸۸۲ تعداد کلمات کلیدی محلی. با مراجعه به جدولی که کمی قبل‌تر آوردیم، می‌توانید به خاطر بیاورید منظور از کلمات کلیدی تجاری یا کلمه‌ی کلیدی محلی چیست. برچسب‌های پویای ما (ستارگان زرد رنگ) نشان می‌دهند که چه تعداد از این کلمات کلیدی، یک ویژگی SERP را بازمی‌گرداند. مثلاً ۵۴۷ کلمه‌ی کلیدی تجاری هستند که مطابق با معیارهای موتورهای جست‌وجو می‌باشند.

این موضوع به آن معنی است که ما می‌توانیم به سرعت مشخص کنیم با چه کلماتی، چه مقدار شانس برای دستیابی به ایده‌آل‌های هر یک از ویژگی SERP وجود دارد. راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

قبلاً برای این کار سختی‌های زیادی داشتیم اما حالا که دسته‌بندی به درستی انجام گرفته است، این کار را به سادگی و فقط با نگاه کردن به برچسب‌ها انجام می‌دهیم! با سرعت بخشیدن به بررسی تعدادی از اعداد، می‌توانیم محل‌های ظاهر شدن نکته کدهای مربوط به موتورهای جست‌وجو را هم بیابیم. به این صورت می‌بینیم که تکه کدها در ۵ درصد از  SERP اطلاعات، ۱۹ درصد از SERP تجاری ما و ۱۲ درصد از SERP های تراکنشی ظاهر شده‌اند.

از این اطلاعات به دست آمده، ممکن است نتیجه بگیریم که بهینه سازی کلمات کلیدی، برای دست یافتن به اهداف تجاری ما و برای رسیدن به تکه کدهای برجسته، راهی مناسب است. زیرا به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین میزان شانس را در قسمت تجاری ارائه می‌کند. (به درصدهایی که در انتهای بند قبل آورده شد مراجعه کنید.) برای تأیید این موضوع، بر روی قطعه کد تجاری کلیک می‌کنیم تا داشبورد تگ‌ها نمایش داده شود. نتیجه‌ی به دست آمده از این طریق، شگفت‌انگیز است! فرصت‌های زیادی برای به دست آوردن یک قطعه کد وجود دارد!

اگرچه، باید توجه داشته باشیم که بیشتر کلمه‌های کلیدی ما رتبه پایین‌تر از چیزی دارند که گوگل معمولاً به عنوان نتیجه آن را در ابتدای لیست خود نمایش می‌دهد. بنابراین، آنچه که ما می‌توانیم بلافاصله ببینیم، این است که باید اقدام به دستیابی به رتبه‌های جدی کنیم تا با آن به قطعه کدهای مفید دست یابیم و بالعکس.

راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

پیدا کردن فرصت‌های ناشی از ویژگی‌های SERP با اصلاح‌کننده‌های هدف

اکنون، بیایید بررسی کنیم که کدام ویژگی‌های SERP اغلب برای اصلاح‌گرهای کلیدی مختلف ما ظاهر می‌شود. برای انجام این کار، ما طبق معمول، کلمات کلیدی خود را با اصلاح‌گرها گروه‌بندی می‌کنیم و یک تگ استاندارد برای هر گروه ایجاد می‌کنیم. سپس، تگ‌های پویا را برای ویژگی‌های SERP مورد نظر خود تنظیم می‌کنیم. این برای هر یک از ویژگی‌های هدف می‌تواند متفاوت باشد و نتیجه‌ی جدیدی بدهد. در این مرحله، باز هم برای از قلم نینداختن موارد مهم، برچسب‌ها را با هدف جستجو دسته‌بندی کردیم.راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

چه چیزی می‌توانیم کشف کنیم؟

از آنجا که دیدیم تکه کدها بیشتر برای کلمات کلیدی با هدف تجاری ظاهر می‌شوند، وقت آن است که بررسی را عمیق‌تر کنیم و دقیقاً مشخص کنیم که کدام اصلاح‌کننده‌ها در دسته‌بندی تجاری، ما را به سوی این روند هدایت می‌کنند. در واقع اگر این را پیدا کنیم، به بهینه‌ترین حالت دست یافته‌ایم.

با نگاهی سریع به عناوین موجود در لیست برچسب‌ها، می‌توانیم ببینیم که “بهترین”، “پر بازدیدترین” و “برترین” موارد توسط کدام کلمات کلیدی هستند که یک قطعه کد را بازمی‌گردانند:

 • ۲۱۲از ۲۹۴ کلمه‌ی “بهترین” (۷۲%)
 • ۱۰۹از ۲۹۴ کلمه‌ی کلیدی “بررسی” (۳۷%)
 • ۱۷۰از ۲۹۴ کلمه‌ی کلیدی “برتر ” (۵۹%)

این نشان می‌دهد که تلاش‌های ما برای بهینه‌سازی تا چه حد مؤثر بوده‌اند. می‌دانیم که محتوایی که تکه کدها را به دست آورده است چگونه است، بنابراین می‌توانیم از آن به‌عنوان یک راهنما برای کلیدواژه‌های دیگر استفاده کنیم.راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

ببینید کدام صفحات بهترین رتبه را در هدف جستجو دارند

آنچه ما متوجه شدیم این بود که گوگل صفحات دسته‌بندی را دوست دارد. در حقیقت انتخاب موتور جستجو برای کلمات کلیدی، خرده‌فروشی در تمام سطوح هدف جستجو است. این روش مطمئن‌ترین روش آسان است که یک موتور جست‌وجو می‌تواند در پیش بگیرد. هرقدر دسته‌بندی‌ها قوی‌تر باشد، نتیجه‌ی بهتری به دست می‌آید. صفحات ارائه‌کننده‌ی محصولات، با اختلاف کمی پشت سر این صفحات هستند.

تگ‌های پویا را برای نشانگرهای URL یا بخش‌هایی از URL شما که صفحات محصول را در مقابل صفحات دسته‌بندی مشخص می‌کنند، ایجاد کنید. همچنین با درهم آمیختن آن‌ها و ایجاد ترکیبات، می‌توانید داده‌های خوبی را دریافت کنید. این دقیقاً همان چیزی است که ما برای کلمات کلیدی خود انجام دادیم.

چه چیزی می‌توانیم کشف کنیم؟

با نگاهی به برچسب‌ها در نمایش داده‌های صفحات معاملات، می‌توانیم ببینیم که صفحات محصول به‌مراتب بیشتر (۵۲۶ مرتبه) از صفحات دسته (۱۵۱ مرتبه) نمایش داده می‌شوند.

هنگامی‌که به داشبورد نگاه کردیم، متوجه شدیم که بیش از نیمی از صفحات محصول در صفحه‌ی اول رتبه‌بندی شده‌اند. در واقع این آماری بسیار خوب و قابل قبول به عنوان نتیجه‌ی مناسب است. اما نه برای آمازون! چرا که در کنار این نتیجه، تقریباً بیش از سی درصد نتایج، در صفحه‌ی سه و فراتر از آن ظاهر شد. بنابراین، هنوز فرصت زیادی برای پیشرفت آمازون وجود دارد. آمازون می‌تواند برخی از روش‌هایی را که در صفحات رده‌بندی خود اعمال کرده است، برای کمک به صفحات محصول خود نیز پیاده کند. درواقع این صفحات نیز از اهمیت بالایی برای آمازون برخوردار هستند و یکی از اهداف آمازون در بهینه‌سازی، رسیدن به رتبه‌های بالاتر در صفحات مربوط به محصولات خود است.

راهنمای جامع اجرای پروژه‌های هدف جست‌وجو

نتیجه‌گیری و جمع کردن مطالب

پس امروز چه چیزی یاد گرفتیم؟

 • تقسیم‌بندی هوشمند با یک لیست خوب از کلمات کلیدی آغاز می‌شود که با تگ‌ها گروه‌بندی می‌شوند و در نمایش داده‌ها قرار می‌گیرند.
 • هر چه بیشتر تقسیم‌بندی کنید، دید بهتری می‌توانید پیدا کنید.
 • با استفاده از داشبوردی که در STAT تعبیه‌شده است، و اعتماد کردن به آن‌ها،  قابلیت‌های برتری را که به شما معرفی می‌کند به کار بگیرید و پیشرفت کنید.

ترجمه از moz

Rate this post

نظرات کاربران ۰